Cena

Cukornatosť

Odroda

Zobraziť viac ↓

Farba

Krajina

Ročník

Vinárstvo

Zobrazených 1–16 z 76 výsledkov

Kvalitné biele vína z celého sveta, ktoré si zamilujete

Bielé vína sú ideálnymi spoločníkmi pre rôzne príležitosti. Svojou sviežou kyslosťou sú dokonalým spoločníkom k morským plodom, šalátom, sushi alebo ľahkým cestovinám. Bielé vína majú aj potenciál starnutia. Niektoré odrody, ako Riesling alebo Sauvignon Blanc, môžu vyvíjať komplexnejšie arómy a textúru po niekoľkých rokoch zrenia v správnych podmienkach. To dodáva bielym vínam aj určitú hodnotu pre zbierateľov a vášnivých zberateľov.

Čo robí bielé vína takými zvláštnymi?

Začnime ich farebným odtieňom, ktorý sa pohybuje od svetložltých až po jasne zlaté. Ich vôňa je často svieža, s tónmi citrusových plodov, ovocia ako broskyne, hrušky a zeleného jablka, ale aj jemných kvetinových tónov. Ochutnávka ponúka harmonickú kombináciu kyslosti a sladkosti, ktorá sa môže líšiť od suchých, kyslých a minerálnych až po sladké a bohaté. Niektoré bielé vína majú výrazné arómy korenistých bylín, zatiaľ čo iné sa vyznačujú jemnými vanilkovými tónmi z dozrievania v dubových sudoch.

Podávanie bieleho vína

Podávanie bieleho vína môže prispieť k celkovému zážitku a správnej prezentácii tohto nápoja. Tu je niekoľko tipov na správne podávanie bieleho vína.

Teplota bieleho vína

Dôležitou súčasťou podávania bieleho vína je správna teplota.

Všeobecne platí, že biele víno by sa malo podávať chladené, kedy aj najlepšie chutí, ale nie príliš studené. Hlavnou príčinou prečo chladiť biele víno je, že pri nižších teplotách sa zachováva viac oxidu uhličitého, vďaka čomu je podporená iskrivosť a sviežosť a chuť ovocia ožíva na jazyku. Teplota by sa mala pohybovať medzi 8-12 °C pre ľahké a osviežujúce vína a medzi 12-14 °C pre plnšie a komplexnejšie vína. Uvedené teploty sú odporúčané a sú viac ako dostatočné pre to, čo by ste si mali zapamätať, aby ste si vychutnali kvalitné biele víno. Výborným riešením môže byť určite účelná chladnička na víno.

Podchladenie bieleho vína ničí vôňu, ale aj chuť vína a zároveň spôsobuje ťažkosti pri odstraňovaní zátky, pretože vosk na korku sa môže prilepiť na fľašu.

Odporúčame, aby ste biele víno chladili v chladničke aspoň pár hodín, ale nie príliš dlho, pretože sa korok môže prilepiť. Zároveň pri dlhodobom skladovaní bieleho vína v chladničke  môže spôsobiť, že korok je zbavený vlhkosti, ten sa scvrkáva a víno oxiduje. 10 alebo 15 minút bielemu vína v mrazničke určite neuškodí. Aby ste dosiahli tú najvhodnejšiu teplotu pri podávaní rôznych druhov vín, určite si prečítajte náš článok na túto tému.

Poháre na biele víno

Použite vhodné poháre pre biele víno, ktoré majú tvar, ktorý umožňuje koncentráciu aróm a udržanie správnej teploty. Poháre s vysokým a úzky hrdlom sú často ideálne, pretože koncentrujú vôňu a umožňujú správne dýchanie vína. Viac na túto tému si môžete prečítať aj v našom článku o výbere vhodných pohárov na víno.

Dekantácia

Niektoré plnšie a komplexnejšie biele vína môžu mať prospech z dekantácie. Dekantácia umožňuje vínu dýchať a rozvinúť svoje arómy ešte viac. Pred podávaním skúste dekantovať víno do vhodného dekantera a nechajte ho oddýchnuť počas niekoľkých minút až hodín podľa odporúčaní.

Doplnky

Pri podávaní bieleho vína môžete tiež zvážiť pridanie niektorých doplnkov. Napríklad, môžete servírovať vodu s citrónovým alebo pomarančovým klinčekom ako osviežujúci nápoj medzi ochutnávkami vína. Tiež môžete ponúknuť vhodné jedlá, ako sýry, morské plody, kuracie mäso alebo ľahké šaláty, ktoré dobre dopĺňajú bielé víno.

Správny poriadok podávania bieleho vína

Pri podávaní viacerých bielych vín, by ste mali dodržiavať správny poriadok podávania. Všeobecne platí, že ľahšie a suchšie vína by sa mali podávať pred plnším a sladším vínom. To pomôže zachovať rovnováhu chuti a zážitku z každého jednotlivého vína.

Krátky prehľad odrôd bieleho vína

Predstavujeme vám základný prehľad najznámejších a zároveň najobľúbenejších odrôd bieleho vína:

Sauvignon Blanc

Sauvignon Blanc je populárna odroda bieleho vína, ktorá sa pestuje vo viacerých vinárskych regiónoch po celom svete. Toto víno je známe svojou sviežosťou, intenzívnymi arómami a výraznou kyslosťou.

Sauvignon Blanc má charakteristické arómy, ktoré zahŕňajú citrusové ovocie (grapefruit, citrón, limetka), zelenej papriky, kôporu a zelenej trávy. Tieto svieže a výrazné arómy robia z tohto vína obľúbenú voľbu pre milovníkov osviežujúcich a živých chutí.

Preskúmajte našu ponuku vynikajúceho Sauvignonu.

Pinot Grigio

Pinot Grigio, tiež známe ako Pinot Gris, je populárna odroda bieleho vína, ktorá sa pestuje v rôznych vinárskych regiónoch po celom svete. Toto víno je známe svojou sviežosťou, ľahkosťou a ovocnými arómami.

Pinot Grigio má typické arómy hrušky, zrelého ovocia, zelených jabĺk a kvetov. Tieto arómy sú zvyčajne jemné a osviežujúce, s malým množstvom kyslosti. Pinot Grigio sa pestuje v mnohých krajinách a každý región má svoj špecifický štýl. Talianske Pinot Grigio je známe svojou sviežosťou, ľahkosťou a citrusovými tónmi. Pinot Gris z Alsaska je zvyčajne plnšie a komplexnejšie, s jemnou minerálnosťou a vyššou kyslosťou.

Z našej ponuky Vám určite odporúčame vyskúšať Pinot Grigio z talianskeho vinárstva Pasqua, ktoré má suchú chuť s jemnou kyselinkou, čo robí toto víno harmonické a vyvážené. Vďaka sudovému zreniu sú v chuti cítiť typické drevité tóny. Má intenzívnu vôňu s výrazými pikantnými tónmi.

Rizling

Rizling (Riesling) je významná a obľúbená odroda bielych vín, ktorá sa pestuje vo viacerých vinárskych regiónoch po celom svete. Toto víno je známe svojou vysokou kyslosťou, rôznorodosťou aróm a schopnosťou vyjadriť terroir regiónu, v ktorom je pestované.

Rizling ponúka širokú škálu aróm. Môžete sa stretnúť s arómami citrusových plodov (citrusové šťavy, limetka), kameňového ovocia (broskyne, marhule), zeleného jablka, kvetov (akácie, mieru) a minerálnych tónov. Arómy sa môžu líšiť v závislosti od klimatických podmienok a terroiru.

Rizling môže mať rôzne štýly v závislosti od regiónu. Nemecké Rieslingy sú známe svojou vysokou kyslosťou, mineralitou a schopnosťou starnúť. Rieslingy z Alsaska sú často plnejšie a bohatšie na ovocie. V Austrálii a Novom Zélande nájdete Rieslingy s výraznou ovocnou chuťou a vyváženou kyslosťou.

Chardonnay

Chardonnay je jednou z najznámejších a najrozšírenejších odrod bielych vínske hrozienok na svete. Pestuje sa vo viacerých vinárskych regiónoch a jeho vína majú rôzne štýly v závislosti od klimatických podmienok, technik pestovania a zrenia.

Chardonnay má širokú škálu aróm, ktoré závisia od štýlu vína. Môžu sa vyskytovať arómy exotického ovocia (ananás, maracuja), citrusových plodov (citrusové šťavy, grapefruit), zrelého ovocia (broskýň, jabĺk), vanilky, drevitých tónov, orechov a kvasníc.

Chardonnay môže mať rôzne štýly v závislosti od regiónu. V Burgundsku sa často nachádzajú minerálne, komplexné a plné Chardonnay. Champagne produkuje šumivé víno z Chardonnay s jemnými perlivými bublinkami. V Kalifornii a Austrálii sa často nachádzajú ovocné a bohaté Chardonnay s dobre integrovaným dubovým vplyvom.

Pesecká leánka

Pesecká Leánka je odroda bielych vín, ktorá je považovaná za pôvodnú odrodu Slovenska. Toto víno je známe svojimi unikátnymi arómami a charakterom. Pesecká Leánka je odroda, ktorá sa pestuje v oblasti Pesecká vinohradnícka oblasť na juhu Slovenska, blízko obce Pezinok. Je to pôvodná odroda, ktorá je špecifická pre túto oblasť.

Pesecká Leánka má charakteristické arómy exotického ovocia, ako je maracuja, lýchee a citrusové ovocie. Môže mať aj jemné kvetinové a medové tóny. Je známa svojou intenzitou a výraznými arómami.

Vína z Peseckej Leánky majú zvyčajne strednú kyslosť a bohatú chuť. Sú plné a jemné, s výraznou ovocnou chuťou. Majú sklon k vyššiemu obsahu cukru, ale aj vysokú kvalitu minerálov a kyselín.