Cena

Cukornatosť

Odroda

Zobraziť viac ↓

Farba

Krajina

Ročník

Vinárstvo

Zobrazených 1–15 z 70 výsledkov

Kvalitné biele vína, ktoré si zamilujete

Farba bieleho vína môže byť slamovožltá, žltozelená alebo žltozlatá. Vyrába sa alkoholovou fermentáciou nefarbenej dužiny hrozna, ktorá môže mať šupku akejkoľvek farby. Biele víno existuje minimálne 4000 rokov.

Podávanie bieleho vína

Biele vína sa tradične podávajú vychladené, kedy aj najlepšie chutia. Hlavnou príčinou chladenia vína je, že pri nižších teplotách sa zachováva viac oxidu uhličitého, vďaka čomu je podporená iskrivosť a sviežosť a chuť ovocia ožíva na jazyku. Treba si však dávať pozor, aby sa biele vína nepodávali príliš vychladené. Podchladenie ničí vôňu, ale aj chuť vína a zároveň spôsobuje ťažkosti pri odstraňovaní zátky, pretože vosk na korku sa môže prilepiť na fľašu.

A aká je teda najlepšia teplota podávania bieleho vína? Je to 7 – 10 °C.  Uvedené teploty sú odporúčané a sú viac ako dostatočné pre to, čo by ste si mali zapamätať, aby ste si vychutnali kvalitné biele víno. Výborným riešením môže byť určite účelná chladnička na víno.

Rýchle chladenie a okamžitá teplota

Odporúčame, aby ste biele víno chladili v chladničke aspoň pár hodín, ale nie príliš dlho, pretože sa korok môže prilepiť. Zároveň pri dlhodobom skladovaní bieleho vína v chladničke  môže spôsobiť, že korok je zbavený vlhkosti, ten sa scvrkáva a víno oxiduje. 10 alebo 15 minút bielemu vína v mrazničke určite neuškodí. Aby ste dosiahli tú najvhodnejšiu teplotu pri podávaní rôznych druhov vín, určite si prečítajte náš článok na túto tému.

Krátky prehľad odrôd bieleho vína

Predstavujeme vám základný prehľad najznámejších a zároveň najobľúbenejších odrôd bieleho vína:

Sauvignon Blanc

Patrí medzi najvýznamnejšie odrody v centrálnych viniciach na Loire. Tu sa z nej vyrábajú aromatické suché vína. Preskúmajte našu širokú ponuku vynikajúceho Sauvignonu.

Pinot Grigio

Nepochybne najlepšia odroda Alsaska, kde sa z tejto odrody pripravujú silné alkoholické a komplexné vína vysokej kvality. Táto odroda sa používa aj na výrobu sladkých alkoholizovaných vín na svete.

Rizling

Táto klasická nemecká odroda dáva kvalitné biele vína s veľkým rozmerom hroznovej kyslosti, že pri správnom ošetrovaní predstavuje osobitnú triedu kvality. Má sviežu plnosť a nizky obsah alkoholu. Zároveň disponuje intenzívnou chuťou. Vekom rizling získava živý korenistý buket, označovaný aj ako “petrolejový”.