Cena

Cukornatosť

Odroda

Zobraziť viac ↓

Farba

Krajina

Ročník

Vinárstvo

Zobrazených 1–16 z 17 výsledkov

Čo je ružové víno?

Ružové víno je druh vína, ktorý sa vyrába z červených odrôd hrozna.

Ružové víno môže byť vyrobené zmiešaním rôznych odrôd hrozna, ako je Pinot Noir, Cabernet Sauvignon, Grenache, Syrah a Sangiovese.

Môžete sa tiež stretnúť s ružovým vínom vyrobeným iba z jednej odrody hrozna, ako je napríklad kalifornská odroda Roses, ktorá sa často vyrába zo 100% odrody hrozna Pinot Noir.

Víno ružového štýlu pochádza z Provensálska vo Francúzsku pred storočiami a v poslednej dobe sa stalo veľmi populárnym aj na Slovensku. Je tiež populárny v Taliansku (známe ako Rosato) a Španielsku (Rosado.)

Elegantná ružová farba vzniká kontaktom hroznovej šťavy so šupkami červeného hrozna (macerácia).

Ako sa vyrába ružové víno?

Ružové víno sa vyrába piatimi rôznymi spôsobmi:

  • Macerácia

Najpopulárnejším spôsobom dosiahnutia jemnej ružovej farby je metóda macerácie. Vinár umožňuje, aby bola šupka hrozna v kontakte s hroznovým muštom niekoľko hodín.Týmto spôsobom farebné pigmenty zo šupky hrozna krvácajú do šťavy, ktorá jej dodáva svetloružovú farbu. To tiež pridáva na chuti, hladine tanínu a antioxidantoch vína

Niektorí vinári vykonávajú maceráciu za studena (macerácia pri nižších teplotách), aby extrahovali chute a farbu a zároveň znížili oxidáciu hroznového muštu.

  • Saignée

Táto metóda zahŕňa odstránenie časti šťavy z hroznového muštu počas macerácie. Takto má hroznový mušt väčšiu koncentráciu farby, trieslovín a chuti a používa sa na výrobu červeného vína.Na druhej strane, vykrvácanú šťavu možno použiť na výrobu ružového vína najvyššej kvality. Niektorí kritici vína to však nemajú v obľube, pretože krvavá šťava sa považuje za vedľajší produkt procesu výroby červeného vína.

  • Vin Gris

Vinári, ktorí používajú metódu Vin Gris, nedajú dopustiť na žiadnu dobu macerácie. Namiesto toho hroznový mušt priamo lisujú a zbavujú hroznových šupiek.Takto majú šupky hrozna veľmi krátky čas na to, aby zmenili farbu šťavy predtým, ako vykvasí. Táto metóda produkuje niektoré z najbledších ružových vín.

  • Odfarbenie

Ružové víno sa dá vyrobiť odfarbením červeného vína dreveným uhlím. Drevené uhlie obsahuje zložky aktívneho uhlia, ktoré absorbujú farbu vína. To však môže tiež zbaviť víno jeho chuti, čím sa odfarbovanie stáva zriedka používanou metódou.

  • Miešanie

Miešanie zahŕňa miešanie bieleho a červeného vína počas alebo po fermentácii a vykonáva sa po stáročia.Miešanie je však povolené a preferované len pri výrobe ružového šampanského a v niektorých vinárskych oblastiach Nového sveta. V Európe je prísne zakázaný.

Párovanie jedla s ružovým vínom

Väčšina ružových vín má výraznú ovocnú chuť červeného ovocia, melónu a citrusov a jemnú kvetinovú vôňu. Textúra, kyslosť a chuťový profil vína sa tiež líšia v závislosti od použitých odrôd hrozna.

Suché ružové vína sa hodia k jedlám, ako sú cestoviny, sushi a šaláty. Sladšie ružové vína sa môžu podávať spolu s taniermi s mäkkým syrom, grilovanými mäsovými jedlami, korenistými jedlami a morskými plodmi. Šumivé ružové vína sa perfektne hodia k mäsu z diviny, homárovi alebo ľahkým ovocným dezertom.

Ako podávať ružové víno

Pre zvýraznenie chuti ružového vína je najlepšie podávať ich pri teplote 4-10 °C. Víno môžete pred pitím niekoľko hodín schladiť vo vedre na ľad alebo v chladničke.

Ružové víno podávajte v pohároch na šampanské v tvare tulipánu, aby ste zachovali chute a dlhšie udržali nízku teplotu.

Dekantovanie ružového vína pred podávaním umožní vínu dýchať a zvýrazní jeho príjemnú sviežu ovocnú chuť.

Najlepšie ružové vína

V našom e-shope pre vás vyberáme len tie najlepšie ružové vína, avšak radi by sme vám odporučili nasledovné:

  1. Pinot Grigio Rose 2021 | I Castelli
  2. 11 Minutes 2021 | Pasqua
  3. Frankovka Modrá Rosé D.S.C. 2021 | Nichta
  4. Frankovka Rosé 2021 | Habsburg
  5. Rosato 2021 | Pasqua