Cena

Cukornatosť

Odroda

Zobraziť viac ↓

Farba

Krajina

Ročník

Vinárstvo

Zobrazených 1–15 z 20 výsledkov

Čo to vlastne je to Prosecco?

Vzhľadom k tomu, že jeho popularita sa šíri aj mimo Talianska a po celom svete, je to otázka, ktorú sa pýta čoraz viac ľudí. Podobne ako Champagne, aj Prosecco je suché, šumivé víno a ako Champagne je to chránené víno, ktoré je definované svojimi jedinečnými vlastnosťami a históriou.

Dostalo názov po starobylej dedine neďaleko Terstu, kde sa víno prvýkrát vyrábalo z hrozna Glera. Jeho počiatky siahajú ďaleko. Až do roku 200 pred našim letopočtom, keď Rimania kolonizovali túto časť Talianska a vysadili prvé vinice. To, čo dnes nazývame „Prosecco“, sa považuje za ten istý nápoj, ktorý Rimania označujú ako „Puccino“ v starých spisoch. Prvá písomná dokumentácia tohto slova sa objavuje až v polovici osemnásteho storočia, keď Aureliano Acanti skvele napísal „A teraz by som chcel osviežiť moje ústa s tým Proseccom, s jablkovým buketom“.

Práve jeho ľahká ovocná chuť, je dodnes jednou z jej charakteristických vlastností. Aromatické a zamatové bubliny Prosecca z neho robia osviežujúci aperitív. Takže môžete pochopiť, prečo bol po stáročia tento nápoj jedným z najcennejších vývozných artiklov Talianska. Od 18. storočia pestovanie hrozna Glera výrazne vzrástlo a z Prosecca sa stal ziskový obchod s vývozom do Benátok a okolitých germánskych krajín. Viac ako 200 rokov neskôr Prosecco zažíva novú vlnu úspechu. Ale čo je to, čo Prosecco robí dnes tak príťažlivým?

Obnovený úspech je spôsobený kombináciou rôznych faktorov. Charakteristicky svieža a ovocná chuť sa ľahko vychutnáva a vďaka relatívne nízkej cene je stále obľúbenejšou alternatívou šampanského. Pridajte k tomu zavedenie nových zákonov v roku 2009, ktoré sú určené na ochranu vysokej kvality a autenticity tohto produktu.