Cena

Cukornatosť

Odroda

Show value(s)

Farba

Krajina

Ročník

Vinárstvo

Showing 1–16 of 29 results

Ako spoznať kvalitné archívne vína?

Asi každý, kto má aspoň trochu rád víno, zatúžil ochutnať ako chutí kvalitné archívne víno. Ale podľa čoho spoznať, ktoré víno je naozaj archívne a nesklamať sa pri jeho kúpe?

Veľa vám prezradí aj etiketa

Aj keď sa hovorí, že knihu netreba súdiť podľa obalu, pri víne môžeme urobiť trochu výnimku. Obzvlášť ak vyberáme archívne víno. Etiketa by určite mala obsahovať informácie o odrode, pôvode a veku hrozna, z ktorého bolo vyrobené. Na etikete kvalitného vína by mali byť aj informácie o technológii, ktorá bola použitá pri jeho výrobe. Taktiež by nemal chýbať údaj, ako dlho víno dozrievalo vo fľaši.

Posúďte víno zrakom

Predtým, ako prvýkrát archívne víno ochutnáte, dobre si ho v pohári prezrite. Pohár podržte oproti svetlu a zľahka ho nakloňte. Kvalitu zistíte tak, že víno bude priezračné. Odtieň je však rôzny a zaleží akú odrodu hrozna práve pijete a taktiež aká technológia bola použitá pri jeho výrobe. Zapamätajte si, že víno bude tým tmavšie, čím je staršie.

Kvalitné archívne víno spoznáte aj podľa vône

Predtým, ako si víno nalejeto do pohára, po odzátkovaní fľaše si privoňajte ku korku. Nemali by ste cítiť korkovinu, je to nesprávne. Ak však budete cítiť príjemnú a ľahkú vôňu vína, máte sa na čo tešiť. Zľahka zatočte pohárom, aby sa víno dostalo lepšie do kontaktu so vzduchom a práve vtedy vynikne charakteristická vôňa vína, kedy by ste mali cítiť len pozitívne arómy, ktoré by mali byť vždy vyvážené.

Archívne víno spoznáte aj podľa vône

Nezabudnite na správnu teplotu pri servírovaní

Vína vždy servírujte pri odporúčanej teplote. Izbová teplota totiž pomáha červeným vínam rozvinúť ich špecifickú arómu i chuť. Ak ich zachladíte, môžete o tieto vlastnosti červeného vína prísť.

Tip: Archívne víno je vždy skvelým darčekom

Aj ľudia, ktorí nie sú práve najväčšími fanúšikmi vín, určite neodmietnu darčekovú sadu kvalitného vína.