Cena

Cukornatosť

Odroda

Zobraziť viac ↓

Farba

Krajina

Ročník

Vinárstvo

Zobrazených 1–16 z 73 výsledkov

Vynikajúce slovenské vína, ktoré musíte ochutnať

Klasifikácia slovenských vín nadväzuje na domáce vinárske tradície a vychádza z nemeckého klasifikačného systému. Rozhodujúcim kritériom je stupeň zrelosti hrozna, čo sa vyjadruje obsahom cukru v čase zberu.

Na Slovensku existuje šesť vinohradníckych oblastí, 40 vinohradníckych rajónov a 690 vinohradníckych obcí. Na výrobu slovenského vína uvádzaného na thru možno použiť iba hrozno vypestované z odrôd zaregistrovaných v Listine registrovaných odrôd.

Malokarpatská vinohradnícka oblasť

Patrí k najintenzívnejším a najrozsiahlejším vinohradníckym oblastiam na Slovensku. Vinič sa tu pestuje už stáročia, najmä v strmých svahoch pohoria Malých Karpát. Vinohrady s charakteristické rozmanitosťou pôd, svahovitosťou a širokou škálou odrôd. Malokarpatská vinohradnícka oblasť bola oddávna najmä producentom hrozna na výrobu bielych vín. Prevláda v nej pestovanie Velstlínskeho zeleného.

Južnoslovenská vinohradnícka oblasť

Jedinečnosť tejto oblasti spočíva v hojnosti tepla a maxime slnečného svitu, ktoré ju preurčujú na dopestovanie hrozna s najvyššou cukornatosťou. Je najteplejšou slovenskou vinohradníckou oblasťou so suchým podnebím a s miernymi zimami. Vinohrady sú zväčša na piesočnatých pôdach. V sortimente bielych muštových odrôd prevládajú Rizling vlašský, Rizling rýnsky, Silvánske zelené a Tramín červený.