|
|
|
Pinot Grigio | Livon
Loading...

Pinot Grigio | Livon

12,70 

Cukornatosť

Suché

Druh

Víno

Farba

Biele

Krajina

Odroda

Región

Friuli

Vinárstvo

Alkohol

12,5%

Ročník

2019

Objem

0.75L

Nie je na sklade

POPIS

Pinot Grigio má intenzívnu a veľmi dobre vyváženú chuť s tónmi jabĺk a hrušiek. V aróme ponúkne kvetinové tóny pripomínajúce agátový kvet. Má nádhernú zlatožltú farbu.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

O Pinot Grigio

Je stredného rastu a má redšie olistenie. Odolnosť voči mrazu je dobrá, podobne má dobrú odolnosť aj voči suchu. Listy sú stredne veľké, trojlaločné, slabo vykrajované. Strapec je malý, pevný, menšie bobule majú tenkú modrosivú šupku. Pinot Grigio nie je príliš spoľahlivá odroda z hľadiska pravidelnosti úrody. V porovnaní s Rulandským bielym zreje o niečo skôr a zvykne mať menej kyselín najmä v teplejších ročníkoch.

Ak má byť víno naozaj kvalitné, malo by hrozno dosiahnuť cukornatosť aspoň 18 °NM. Strapce sa nesmú nechať dlho nakvasovať, v opačnom prípade sa vylúhuje priveľa farbiva a víno získa vysokú ružovkastú farbu. Najlepšie sa mu darí v Alsasku vo Francúzsku, kde sa pestuje na 7 % celkovej plochy vinohradov, ale aj v oblasti Burgenland u našich rakúskych susedov, kde býva často napadnuté ušľachtilou plesňou Botrytis cinerea, ktorá umožňuje vyrobiť vína neskorého zberu s výnimočnou kvalitou, podobne je tomu aj v Bádensku, resp. v oblasti Murfatlar na Kryme. Tieto neskoré zbery majú vysoký obsah neskvaseného cukru.

O vinárstve

Celoživotný príbeh, ktorý má korene v rodinnej vášni a tradíciách: skutočná láska k vlasti, Fiuli alebo lepšie k Collio a Colli Orientali del Fruili, ďaleký severovýchodný kút Talianska a brána do východnej Európy.

Dorino Livon získal svoje prvé vinice na kopcoch Collio v roku 1964 a pomaly, po jednotlivých pozemkoch, rozširoval svoje majetky a založil panstvo Azienda Agricola Livon.

 

 

RECENZIE

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Pinot Grigio | Livon”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.