Korok a jeho výroba

Korok, nenápadný uzáver vín, ktorý v sebe skrýva celú filozofiu. Ako sa korok vyrába a ako vyzerá spôsob jeho spracovania?
Korok

Otvorenie vína s korkom si vyžaduje isté znalosti a povedzme si aj zručnosti. Asi každému sa už raz v živote stalo, že práve korok mu spôsobil pár problémov pri ceste za vytúženým mokom vo fľaši. Tento malý, nenápadný uzáver v sebe však skrýva bohatú históriu a zaujímavý proces spracovania. Ako sa teda korok vyrába a čo to vlastne je?

Odkiaľ sa korok získava?

Korok je vonkajšou kôrou korkového duba, ktorý sa vyskytuje hlavne v oblasti Stredozemného mora. Ide o jediný dub na svete, ktorý produkuje tak silno odolnú kôru. Korkový dub má zároveň schopnosť regenerovať sa, čo znamená, že sa kôra z dubu môže olúpať bez toho, aby sa strom poškodil.  

Pre získanie kôry sa musia dodržať určité podmienky:

obvod stromu musí dosahovať 70 cm

– lúpanie kôry sa vykonáva iba počas letných mesiacov

– každý strom, z ktorého bola stiahnutá kôra je označený číslom daného roka, aby sa vedelo, ktorý strom je potrebné nechať regenerovať

Korkový dub sa objavuje najčastejšie v oblasti Stredozemného mora

Ako sa vyrába korok?

Hneď ako sa získa táto kôra, tá je následne odnesená do fabriky na predprípravu. Kôra sa vylisuje a vďaka tomu je pripravená na ďalšie spracovanie. Ak kôra z nejakého dôvodu nevyhovuje normám, je pomletá a použitá na výrobu úžitkových predmetov.

Po vylisovaní kôry a po analýze, sa kôra musí sušiť aspoň 6 mesiacov. Po vysušení sa varí v horúcej vode, aby sa zbavila nežiadúcich prímesí či organizmov. Následne prichádza ďalšie, 34 dňové, sušenie. Korková kôra je potom delená podľa hrúbky a kvality. Nasleduje dezinfekcia, vyčistenie a následne krájanie na rovnaké pásy, ktoré musia mať presné rozmery, aby sa mohli vyraziť korkové zátky.

Ani tu sa však proces výroby korku nekončí. Po vyrazení sa korok znova suší v špeciálnych zariadeniach, kde musia nadobudnúť aj správnu vlhkosť 5-8%. Neskôr sú korky upravované na rozmery pre daný druh vína.

Korkový dub sa dožíva okolo 180 rokov, čo znamená, že jeden strom umožňuje cca. 17 – 20 zberov. Prvé olúpanie môže prebehnúť vo veku okolo 25 rokov, to ďalšie sa potom opakuje po 9 – 12 rokoch života stromu. Zaujímavosťou je, že až pri treťom olúpaní dosahuje kôra požadovanú kvalitu. Zber kôry prebieha už stáročia rovnakým spôsobom a to ručne, bez potreby ekologicky škodlivej mechanizácie špeciálnymi sekerami na lúpanie. 

Korok a jeho unikátne vlastnosti

Zloženie korkovej suroviny s viac než 40 miliónov buniek naplnených vzduchom na kubický centimeter je skutočne fascinujúce. Každá táto bunka obsahuje plyn, ktorý sa podobá vzduchu. Steny buniek sú tvorené celulózou, suberínom a voskom. Táto kombinácia zabezpečuje, že korok neprepúšťa tekutiny, ani plyny. Táto vynikajúca vlastnosť spolu s výbornou regeneráciu po stlačení robí korok ideálnym produktom pre uzatváranie fliaš.

Medzi najkvalitnejšie korky na svete patria tie z Portugalska. Táto krajina vyprodukuje ročne okolo 100 000 ton korku, pričom najväčšími odberateľmi sú Francúzsko, Španielsko, Taliansko a USA.

Korok si však ako materiál našiel svoje miesto aj inde ako vo vinárstve. Bežne sa korok využíva stavebníctve ako izolácia, krytina, či v auto priemysle ako materiál pre brzdové obloženie.

Čo s použitým korkom?

Milovníci vína často nedajú dopustiť na typickú vôňu tohto uzáveru a málokedy sa ho dokážu zbaviť. Ak aj vy patríte do tejto skupiny zberačov, inšpirujte sa a využite korky ako originálnu dekoráciu. Z korku si môžete vyrobiť:

– štýlove tácky na kanvicu s čajom či iné horúce nádoby, korkové izolačné vlastnosti sú naozaj skvelé

– potešiť viete aj najmenších a vyrobiť im alebo spolu s nimi rôzne korkové postavičky

– ak ste skúsenejší pustite sa do výroby originálneho obrazu, či nápisu, ktorý bude zdobiť vašu zbierku vín

– alebo odmeňte svoju manželku originálnym korkovým kvetináčom, ktorý vytvorí izoláciu a vhodné podmienky pre rýchlejší rast rastlín

Fantázii sa pri korkoch skutočne medze nekladú.

MOHLO BY SA VÁM PÁČIŤ
VÍNA V AKCII