Špagety Carbonara

Špagety Carbonara patria nepochybne k jedným z najobľúbenejších receptov, ktoré by mal vedieť pripraviť každý.
Tradičné špagety carbonara

Špagety Carbonara patria nepochybne k jedným z najobľúbenejších receptov, ktoré by mal vedieť pripraviť každý. Je to práve kombináciou chutnej slaninky, vajec, syra a cestovín, ktorá kladie toto jedlo na popredné miesta obľúbenosti nielen v Taliansku, ale aj v slovenských domácnostiach. O dokonalej omáčke carbonara sa vedú dlhé diskusie. Ale ak zoženiete guanciale, použijete vlastnoručne nadrvené čierne korenie a budete pri príprave pozorne kontrolovať teplotu máte všetky predpoklady k úspechu. Pri príprave špagiet carbonara mám veľmi rád klasický postup, ktorý Vám teraz predstavím.

Ingrediencie

  • 80 g guanciale (údená slanina z bravčových líčok) alebo údená pancetta
  • 2 lístky čerstvého rozmarínu
  • 1/2 lyžice celého čierneho korenia
  • 300 g špagiet
  • 2 veľké vajcia
  • 50 g parmezánu
  • 1-2 strúčiky cesnaku
  • olivový olej

Ako pripraviť špagety carbonara?

Keďže je príprava špagiet carbonara veľmi rýchla, ako prvé si dajte variť vodu do väčšieho hrnca. Kým sa voda začne variť, z guanciale odkrojte kožu a nakrájajte ju nahrubo. Do väčšej a vyššej panvice (ideálne) nalejte trochu olivového oleja spolu s nakrájanou guanciale a na miernom plameni pomaly ohrievajte, kým sa nezačne uvoľňovať tuk a slanina zozlatne. Nožom rozpučte strúčiky cesnaku a vhoďte na panvicu. Rozpučený cesnak na teplej panvici začne uvoľňovať svoju krásnu vôňu a chuť. Následne celé čierne korenie rozdrvte v mažiari najemno. Ak nemáte mažiar, mne sa osvedčila aj polievková lyžica a drevená doska. Ak vám ostali väčšie kúsky korenia, tie môžete vyhodiť alebo použiť, ak máte radi jedlo viac okorenené. Do panvice vysypte podrvené čierne korenie.

Varenie špagiet

Medzitým uvarte cestoviny vo vriacej osolenej vode podľa návodu na obale.

Strúhanie parmezánu na prípravu špagiet carbonara

Do pripravenej misky rozbite 2 vajcia, prešľahajte a potom k nim vsypte väčšiu časť najemno nastrúhaného parmezánu a znovu prešľahajte. Ak máte radi vôňu a chuť muškátového oriešku, môžete pridať aj ten. Keď máte cestoviny uvarené, kliešťami pretiahnite cestoviny do panvice so slaninou a nechajte tam stiecť aj trochu škrobovej vody, čím zastavíte var a škrobová voda vám vytvorí chutnú omáčku. Premiešajte ich s tou úžasne chutnou slaninou, odstavte z plameňa – a toto je najdôležitejšie – počkajte 2 minúty pokiaľ cestoviny trochu vychladnú. Až potom k nim vlejte vajcia s parmezánom. Ak by ste nepočkali na ochladenie panvice, tak by sa vajcia usmažili a vznikne vám z nich praženica. Ale ak to urobíte správne, zostanú hodvábne jemné a elegantné.

Špagety prehadzujte v panvici tak, aby sa dobre premiešali s vajcami. Ak sa vám zdá omáčka hustá, môžete k nim pridať ešte trochu vody z varenia cestovín. A takto si pripravíte tie pravé špagety carbonara!

Ihneď rozdeľte na taniere, navrch nastrúhajte zbytok parmezánu a podávajte.

Tradičné špagety carbonara

K týmto špagetám carbonara sa najlepšie hodí biele víno Chardonnay z vinárstva Pasqua.

Dobrú chuť!

Zdroj: Jamie Oliver vaří po italsku, Michael Joseph