Korok a jeho výroba
Otvorenie vína s korkom si vyžaduje isté znalosti a povedzme si aj zručnosti. Asi každému sa už raz v živote stalo, že práve korok mu spôsobil pár problémov pri ceste za vytúženým mokom vo fľaši. Tento malý, nenápadný uzáver v sebe však skrýva bohatú históriu a zaujímavý proces spracovania. Ako sa teda korok vyrába a čo to vlastne je?
Odkiaľ sa korok získava?
Korok je vonkajšou kôrou korkového duba, ktorý sa vyskytuje hlavne v oblasti Stredozemného mora. Ide o jediný dub na svete, ktorý produkuje tak silno odolnú kôru. Korkový dub má zároveň schopnosť regenerovať sa, čo znamená, že sa kôra z dubu môže olúpať bez toho, aby sa strom poškodil.
Pre získanie kôry sa musia dodržať určité podmienky:
– obvod stromu musí dosahovať 70 cm
– lúpanie kôry sa vykonáva iba počas letných mesiacov
– každý strom, z ktorého bola stiahnutá kôra je označený číslom daného roka, aby sa vedelo, ktorý strom je potrebné nechať regenerovať
Ako sa vyrába korok?
Hneď ako sa získa táto kôra, tá je následne odnesená do fabriky na predprípravu. Kôra sa vylisuje a vďaka tomu je pripravená na ďalšie spracovanie. Ak kôra z nejakého dôvodu nevyhovuje normám, je pomletá a použitá na výrobu úžitkových predmetov.
Po vylisovaní kôry a po analýze, sa kôra musí sušiť aspoň 6 mesiacov. Po vysušení sa varí v horúcej vode, aby sa zbavila nežiadúcich prímesí či organizmov. Následne prichádza ďalšie, 34 dňové, sušenie. Korková kôra je potom delená podľa hrúbky a kvality. Nasleduje dezinfekcia, vyčistenie a následne krájanie na rovnaké pásy, ktoré musia mať presné rozmery, aby sa mohli vyraziť korkové zátky.
Ani tu sa však proces výroby korku nekončí. Po vyrazení sa korok znova suší v špeciálnych zariadeniach, kde musia nadobudnúť aj správnu vlhkosť 5-8%. Neskôr sú korky upravované na rozmery pre daný druh vína.
Korkový dub sa dožíva okolo 180 rokov, čo znamená, že jeden strom umožňuje cca. 17 – 20 zberov. Prvé olúpanie môže prebehnúť vo veku okolo 25 rokov, to ďalšie sa potom opakuje po 9 – 12 rokoch života stromu. Zaujímavosťou je, že až pri treťom olúpaní dosahuje kôra požadovanú kvalitu. Zber kôry prebieha už stáročia rovnakým spôsobom a to ručne, bez potreby ekologicky škodlivej mechanizácie špeciálnymi sekerami na lúpanie.
Korok a jeho unikátne vlastnosti
Zloženie korkovej suroviny s viac než 40 miliónov buniek naplnených vzduchom na kubický centimeter je skutočne fascinujúce. Každá táto bunka obsahuje plyn, ktorý sa podobá vzduchu. Steny buniek sú tvorené celulózou, suberínom a voskom. Táto kombinácia zabezpečuje, že korok neprepúšťa tekutiny, ani plyny. Táto vynikajúca vlastnosť spolu s výbornou regeneráciu po stlačení robí korok ideálnym produktom pre uzatváranie fliaš.
Medzi najkvalitnejšie korky na svete patria tie z Portugalska. Táto krajina vyprodukuje ročne okolo 100 000 ton korku, pričom najväčšími odberateľmi sú Francúzsko, Španielsko, Taliansko a USA.
Korok si však ako materiál našiel svoje miesto aj inde ako vo vinárstve. Bežne sa korok využíva stavebníctve ako izolácia, krytina, či v auto priemysle ako materiál pre brzdové obloženie.
Čo s použitým korkom?
Milovníci vína často nedajú dopustiť na typickú vôňu tohto uzáveru a málokedy sa ho dokážu zbaviť. Ak aj vy patríte do tejto skupiny zberačov, inšpirujte sa a využite korky ako originálnu dekoráciu. Z korku si môžete vyrobiť:
– štýlove tácky na kanvicu s čajom či iné horúce nádoby, korkové izolačné vlastnosti sú naozaj skvelé
– potešiť viete aj najmenších a vyrobiť im alebo spolu s nimi rôzne korkové postavičky
– ak ste skúsenejší pustite sa do výroby originálneho obrazu, či nápisu, ktorý bude zdobiť vašu zbierku vín
– alebo odmeňte svoju manželku originálnym korkovým kvetináčom, ktorý vytvorí izoláciu a vhodné podmienky pre rýchlejší rast rastlín
Fantázii sa pri korkoch skutočne medze nekladú.
Korok ako ekologický materiál
Aby sa získal korok, nie je potrebné korkový strom vyrúbať, ale odstraňuje sa len jeho kôra. Tú strom začne opäť produkovať, čím sa stáva udržaterľným a obnoviteľným zdrojom. Ak Vám zaujíma aké existujú ešte rôzne ekologické materiály, môžete sa viac dočítať v tomto článku.