Cena

Cukornatosť

Odroda

Farba

Krajina

Ročník

Vinárstvo

Zobrazuje sa všetkych 6 výsledkov

Tempranillo: Srdce španielskeho vína

Tempranillo, ktoré sa teší centrálnej pozícii v španielskej vinárskej scéne, je základom pre mnohé slávne vína ako Rioja a Ribera del Duero. Táto odroda prispieva k širokej škále vínnych štýlov, od ľahkých a ovocných po bohaté a dlhodobo zrejúce.

Charakteristika odrody

Domovina a rozšírenie

S koreňmi v Španielsku, kde sa pestuje už stáročia, Tempranillo našlo cestu aj do Portugalska, Argentíny a Kalifornie. Vinári vo svete objavujú jeho potenciál pre výrobu prvotriednych vín.

Profil vína

Vína z Tempranilla sú známe svojou červenou farbou s fialovými odtieňmi a profilom plným červeného ovocia, ako sú čerešne a maliny. Dopĺňajú ich tóny tabaku, kože a vanilky z dubových sudov. Majú stredné telo, mierne taníny a vysokú kyselinku.

Párovanie s jedlom

Tempranillo je ako stvorené pre širokú paletu jedál. Jeho ovocné charakteristiky a mierne taníny robia z neho ideálneho spoločníka pre klasické španielske pokrmy, ako sú rôzne verzie paelly, kde sa môže stretnúť s morskými plodmi, kuracím alebo králičím mäsom. Vďaka svojej všestrannosti sa výborne hodí aj k tapas, najmä k tým s chorizom, jamónom alebo manchego syrom, kde kombinácia chutí vytvára dokonalú harmóniu.

Pre milovníkov mäsa Tempranillo dopĺňa chutnosť grilovaného červeného mäsa, jeho ovocnosť zjemňuje robustnosť jahňacieho a jeho štruktúra sa postaví vedľa bohatých omáčok a marinád. Dokonca aj vegetariánske pokrmy, ako sú grilovaná zelenina alebo pokrmy na báze šošovice, môžu byť skvelým párom, keďže taníny a kyselina v Tempranille oživia chute týchto jedál.

Porovnanie s inými odrodami

Oproti Cabernet Sauvignon, ktorý môže ponúknuť viac tanínov a často vyžaduje dlhšie starnutie, Tempranillo prichádza ako prístupnejšia voľba s ovocnými tónmi a miernejšími tanínmi. V porovnaní s Merlot, Tempranillo ponúka viac štruktúru a kyselinku, čo mu dáva väčšiu flexibilitu pri párovaní s jedlom. Oproti Pinot Noir, ktoré je známe svojou jemnosťou a arómou červeného ovocia, Tempranillo prináša do hry korenisté a zemité nuansy. Tým sa stáva vhodnejšou voľbou pre silnejšie a korenisté jedlá.

Zaujímavosti

  • “Temprano” v španielčine znamená “skoro”, čo odkazuje na skorú zrelosť tejto odrody.
  • V Rioje sa táto odroda často mieša s Garnacha, Graciano a Mazuelo pre väčšiu komplexnosť.
  • Jeho adaptabilita umožnila vinárom po celom svete experimentovať a vytvárať unikátne vína.

Tempranillo je odroda, ktorá odhaľuje bohatstvo španielskeho vinárstva a ponúka milovníkom vína rozmanitú paletu štýlov a chuťov. Je to odroda, ktorá dokáže prekvapiť svojou adaptabilitou a hĺbkou v každej fľaši.