|
|
|
Syrah | Aromo
Loading...

Syrah | Aromo

Kategórie: , Značky: , ,

7,90 

Cukornatosť

Suché

Druh

Víno

Farba

Ružové

Krajina

Odroda

Región

Maule Valley

Ročník

2017

Vinárstvo

Alkohol

13%

Objem

0.75L

Nie je na sklade

POPIS

Chuť Syrah je dobre vyvážená v ústach s jemnými a sladkými tanínmi. Atraktívna a rozmanitá vôňa sušených sliviek a višní s veľmi ľahkými nádychom škorice a klinčekov. Má krásnu červenú farbu s višňovým odtieňom.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

O Syrah

Bobule majú tvar čierneho korenia. Odroda je odolná voči oxidácii a vyhovuje jej granitová zem. Sú z nej vína vhodné na dobré uskladnenie. Odroda Syrah má meno podľa Širazu, Iránskej provincie Fars. Podľa viacerých pochádza z Perzie z obdobia asi 600 rokov p.n.l. V Hermitage,na severe Rhôny produkuje táto odroda veľké chuťovo perzistentné, adstringentné vína so silnou hroznovou príchuťou.

Syrah je víno telnaté, silné avšak s jemnejšími trieslovinkami. Veľmi tmavé víno, má krásnu sýtu rubínovo červenú farbu s tehlovým meniskom. Vyniká bohatou štipľavou kyticovou vôňou a arómou po korení, vanilke, bobuľovom ovocí, najmä malín, jahôd a čiernych ríbezlí. Francúzi ho poznajú pod pojmom „divoké“, pretože pripomína pach divej zveri. Býva kyslejšie, výrazná je v ňom chuť čerstvo pomletého čierneho korenia. Do výbavy dostáva aj chuť černíc, čokoládový charakter, v teplých oblastiach aj škoricovú príchuť. Vyšší obsah trieslovín mu umožňuje vyzrievať, na dobrý syrah treba vyčkať aspoň tri roky, aby sa prejavil.

Veľmi často sa necháva vyzrievať v dubových sudoch, čím získava dymový charakter. Krásnou črtou tohto vína je, že aj jeho lacnejšie odrody, ako zo St. Joseph alebo Crozes-Hermitage ponúkajú komplexnú chuť a vedia kvalitne potešiť už po 3 až 4 rokoch dozrievania. Syrah je víno až nekonečné vo vôni, bohaté v chuti, s dlhotrvajúcim dozvukom. Ale jeho potenciál ešte nie je vyčerpaný a zretím vo fľaši ešte získa na kvalite. Odporúčaná teplota na podávanie je 18 – 20 °C.

O vinárstve

Od roku 1990 sa spoločnosť Viňa El Aromo vydala novými smermi a hľadala nové trhy. Vyrábajú úspešne nové odrodové a prémiové vína, ktoré prispeli k zvýrazneniu mena Čile na medzinárodnom trhy s vínom. Pôsobia vo viac ako 32 krajinách na všetkých kontinentoch. Toto vinárstvo bolo ocenené trofejami a medailami po celom svete, čo ich napĺňa hrdosťou.

Gastrokombinácia

Veľké víno, akým je dobrý Syrah, si vyžaduje aj dobré jedlo. Odporúča sa kvalitná zverina, hovädzina či bravčové, mimoriadne sa priatelí s údeninami. Dobre zvýrazní chuť pečeného alebo grilovaného mäsa, chutí aj s mäsom s omáčkami. Plné francúzske červené sa priatelí aj s plnými syrmi.