|
|
|
Rizling | Louis Hauller
Loading...
Cukornatosť

Suché

Druh

Víno

Farba

Biele

Krajina

Odroda

Región

Alsasko

Ročník

2015

Vinárstvo

Alkohol

12,5%

Objem

0.75L

Na sklade

POPIS

Louis Hauller v tomto suchom víne premieta silnú vertikálnu štruktúru. Tá sa vyznačuje intenzívnou sviežosťou znateľnou od začiatku až do konca. V polovici chuť ponúka bohatosť a hĺbku. Pikantné a jemne ovocné telo, robí toto víno ideálnym partnerom pre vysokú gastronómiu. Kvetinová vôňa spojená s vôňou grapefruitu, hrušky a citrónu. Bledožltá farba so zeleným odtieňom.

ĎALŠIE INFORMÁCIE

Louis Hauller

Dnešné Cave du Tonnelier „Pivnica Cooper“ je výsledkom dlhej tradície remeselného spracovani. Francois Joseph Hauller (1775-1848) a všetci jeho potomkovia sa venovali výrobe drevených sudov. Léon Hauller (1913-2005) bol však posledným v rade debnárskych majstrov.

Začiatkom minulého storočia sa súčasťou tejto rodinnej tradície stali aj vinice a výroa vína, ktorá sa postupne stala hlavnou činnosťou, a o ktorú sa dnes starajú jeho syn Ľudovít a vnuk Claude, hlavní vinári Domaine du Tonnelier.

Práca vinárstva Louis Hauller je založená na minimálnom používaní pesticídov, čo je alternatíva medzi konvenčným poľnohospodárstvom a ekologickým poľnohospodárstvom. Zber prebieha ručne.

Rízling

Víno zreje v tankoch z nerezovej ocele s riadenou teplotou. Za správnych skladovacích podmienok dokáže víno vo fľaši zrieť desiatky rokov. Hlavnou odrodou Porýnia je Rizling, ktorý odtiaľ tiež pochádza.

Rizling rýnsky má svetložltozelenú až zlatožltú farbu a typickú jemnú kvetinovú vôňu – po kvitnúcej lipe, intenzita ktorej sa rozvíja so zrením vína, môže však byť cítiť aj po marhuľovom kvete, broskyniach, po lúčnych kvetoch, sene, dokonca po zelenom citróne. Chuť je korenistá a plná, zvýraznená pikantnou kyselinkou, niekedy aj vyššími delikátnymi aromatickými látkami, ktoré zaujmú nevtieravým a dlhotrvajúcim chuťovým vnemom.

Vyniká svojou harmóniou. Zrením vo fľaši sa jeho vlastnosti ešte viac zušľachťujú. So správnym fľašovým vekom nadobúda Rizling rýnsky živý, korenistý „petrolejový“ buket. Vzhľadom na uvedené je ideálnym vínom na archiváciu, pričom akostné vína dozrievajú v rozpätí 1 až 5 rokov a vína prívlastkové v rozpätí 4 až 12 rokov, avšak ani staršie médiá (do 20 rokov) nestrácajú nič na svojej kvalite. Je to naozaj jedno z najušľachtilejších vín, bohatosť kyselín, vláčnosť a mohutnosť alkoholov tvoria celkový chuťový zážitok neodolateľným. Rizling rýnsky je víno vznešené, ktoré je právom nazývané „Kráľom vín“.

Gastrokombinácia

Rizling je vynikajúce víno k jedlu. Okrem toho, že sa prirodzene hodia k tradičným pokrmom z Alsaska, ako sú Choucroute (alsaské kapusta s kúskami bravčového a klobáskou) a iné jedlá z bravčového mäsa, má prirodzene blízky vzťah k pokrmom z rýb, kôrovcov, mušlí a ďalších morských plodov. Ďalej je lahodné k hydinovým mäsám, bielym mäsám a kozím syrom.

RECENZIE

Recenzie

Nikto zatiaľ nepridal hodnotenie.

Pridajte prvú recenziu pre “Rizling | Louis Hauller”

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.